تبلیغات
صراط خوبان - شراب یا سراب؟!

صراط خوبان
 
>
بسم الله الرحمن الرحیم
می گفت:

چرا اسلام شراب خواری را حرام کرده است؟

 گفتم:

همه احکام اسلامی به مصلحت آدمی است.امروزه علوم مختلف بر درستی بسیاری از احکام اسلامی صحه صحت می گذارند به گونه ای که حتی عده ای از غیر مسلمانان را متقاعد به  عمل به این احکام کرده است.حال به بررسی مضرات شراب از منظر علم پزشکی میپردازیم:

الف)مصرف الكل حتی مصرف كم آن به خصوص اگر همراه با دیگر مواد اعتیاد آور باشد به مهارت رانندگی صدمه و آسیب می رساند. پس از 8 تا 12 ساعت كه از مصرف زیاد آن بگذرد، سردرد، تهوع، لرزش و استفراغ ایجاد می شود.

ب)مصرف خیلی زیاد آن ممكن است موجب فلج شدن فعالیتهای مغزی و دستگاه تنفسی و در نتیجه مرگ  گردد. به طور كلی این اثرات چنانچه همراه با مصرف آرام بخشها و دیگر داروهای تضعیف كننده باشد، تشدید می گردد. مصرف زیاد آن همراه با داروهای ضد افسردگی از جمله بار بیتوریك ها اغلب ممكن است، موجب مرگ فرد گردد. مصرف منظم و مستمر حداقل 4 بار نوشابه های الكلی در روز ممكن است در بلند مدت و به تدریج موجب آسیب كبد، مغز، قلب، و دیگر اعضای بدن گردد.

ج)مصرف بلند مدت الکل عوارضی دارد مثل:
از دست دادن حافظه، تغییر شخصیت، اختلال در سیستم عصبی،مشكلات پوسـتـــی، اسهال، سوء تـغـذیـه، مشـكـلات مـالی و خـانـوادگـی، رفتـار خـشونت آمـیــز، اضـطـراب و افسردگی شدید، آسیب به مخاط بینی، آسیب دائمی به كبد و مغز، سرطان سیـنه، حنجره، لب و مری، سقط جنین، ناباروری، بی میلی جنسی، زخم معده، فشـار خــون بالا و سكته قلبی، كم خونی، تورم كبد، اختلال در سیستم ایمنی بدن.

اینان همگی گوشه ای از مضرات شراب بود بدون این که به مباحث تخصصی پزشکی در این زمینه وارد شویم


و حال آیاتی درباره شراب:

1ـ «انّما الخمر و المیسر و الانصاب و الازلام رجس من عمل الشیطان فاجتنبوه لعلکم تفلحون (مائده (5) آیه 90)

تحقیقاً شراب و انواع قمار و بت پرستى و یا سنگ هایى که براى قربانى نصب شده و چوبه هاى قرعه (براى کشف امور غیبى)، پلیدى از کارهاى شیطان است، از آن دورى گزینید، شاید رستگار شوید.»


2ـ «انما یرید الشّیطان ان یوقع بینکم العداوة و البغضاء فى الخمر و المیسر... (مائده (5) آیه 91)

شیطان مى خواهد کینه توزى و دشمنى را از طریق شراب و قمار در میان شما بیفکند و تضادهاى داخلى را تشدید نماید و شما را از یاد خدا و نماز باز دارد، آیا باز هم دست از آن بر نمى دارید.»


3ـ «یسئلونک عن الخمر و المیسر قل فیهما اثم کبیر و منافع للناس و اثمهما اکبر من نفعهما(بقره (2) آیه 219)

تو را از شراب و قمار مى پرسند، بگو: در آن دو گناهى بزرگ است و سودهایى براى مردم و گناهشان از سودشان بیشتر است.»می گفت:

خدایی که شراب را در دنیا حرام کرده چرا وعده آن را در بهشت به مردم داده است؟


 گفتم:

در زبان عربی شراب را نوشیدنی ترجمه می کنند و و نوشیدنی های بهشت هم با لفظ شراب در قرآن آمده است . مراد از شرابی که حرام شده است هر نوشیدنی نیست بلکه این لفظ به نوشیدنی های گیج کننده و مست کننده و بیمار کننده و.... اطلاق می شود. باید توجه داشت که این یک اشتراک لفظی است و این دو تفاوت های ماهوی بسیاری دارند که خود قرآن هم به آن اشاره می کند:

الف) شراب دنیایی مست کننده است و با تعطیل کردن عقل و هوش آدمی، او را از یاد خدا غافل می کند (مائده/91) اما در نوشیدن شراب بهشتی هیچ گونه زوال عقل و هوشی وجود ندارد (واقعه/47).


ب) از آثار مهم نوشیدن شراب دنیوی، لغوگویی و بد و بیراه گفتن و گناه است (مائده/91) اما شراب بهشتی هرگز چنین آثاری به دنبال ندارد (طور/23).


ج) در شراب دنیوی گونه ای از پلیدی وجود دارد (مائده/90) اما شراب بهشتی طیب و طاهر است و از هر گونه پلیدی به دور است(واقعه/21).


د) شراب دنیوی عملی شیطانی و منتسب به اوست (مائده/90) اما شراب طهور و پاک بهشتی هدیه ای رحمانی و الهیست (واقعه/21)می گفت:

هر دو لذت دارند ولی یکی در دنیا و یکی در آخرت.چرا این لذت در دنیا حرام است ولی در آخرت حلال است؟


گفتم:
خود خدا هم می فرمایند که ((شراب منافعی دارد ولی ضررش از سودش بیشتر است)) پس اگر هم لذتی داشته باشد به آن مضراتی که قبلا گفتیم نمی ارزد ولی لذت شراب بهشتی بدون ضرر است.از طرفی خدا با لذت مخالف نیست بلکه این لذت باید در جهت درست و تعالی آدمی به کار گرفته شود.قوای شهوانی را خدا در وجود آدمی قرار داده است برای رشد آدمی ولی آن جایی که به تعالی آدمی ضربه میزند خداوند هشدار می دهد.لذت ناشی از شراب دنیایی هم یک لذت شیطانی است لذتی که منجر به زایل شدن عقل و فحاشی و انجام اعمال ناشایست میشود.

می گفت:

پس نوشیدن شراب کار عاقلانه ای نیست و باید از آن بر حذر بود...

می گفتم:

دقیقا!چیزی که دیگران با چندین سال تحقیق و تجربه به آن رسیده اند خداوند هزاران سال پیش ما را از آن آگاه ساخت و باید بدانیم که الکل یک سم است نه یک نوشیدنی نشاط آور.منبع:پزشکان بدون مرز-سایت پرسمان قرآن-سایت ایکس شبهه-تبیان
برچسب ها: شراب، اسلام، حلال، حرام،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 24 تیر 1394 توسط حسین شریفات
تمامی حقوق مطالب برای صراط خوبان محفوظ می باشد